23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione przez UNESCO w 1995 r. doroczne święto poświęcone promocji czytelnictwa i podkreślające znaczenie praw autorskich.

Nieprzypadkowo święto obchodzone jest 23 kwietnia – to rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Inicjatywa została zapoczątkowana w Katalonii. Tego dnia w Hiszpanii każdy kupujący książkę dostaje różę. Ale nie tylko Hiszpanie świętują! W ponad stu krajach na całym świecie – wiele instytucji, szkół i bibliotek zorganizuje w ten dzień specjalne wydarzenia.

Od dziewiętnastu lat 23 kwietnia jedno z miast staje się Światową Stolicą Książki. W 2016 r. był to Wrocław.

W tym roku postarajmy się celebrować to piękne święto z dobrą książką w dłoniach!

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.”

Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

Wirtualna Historia Książki i Bibliotek

Polecam Waszej uwadze wortal poświęcony dziejom książki, bibliotek, pisma, opraw i zdobnictwa – słowem, wszystkim tym zjawiskom, które kształtowały i kształtują nadal postać książki.

Uczcijmy ten dzień książkowo! Pochwalcie się zdjęciami Waszych domowych biblioteczek lub zdjęciem, na którym czytacie. Zdjęcia możecie wysyłać na adres: biblioteka@szkolachroscice.pl

Bibliotekarz