Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły

“Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń” Phil Bosmans
Kolejny raz społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Chróścicach okazała wielkie serce i empatię w stosunku dla tych, którzy wskutek dziejowej zawieruchy potrzebują naszego wsparcia. Na Ukrainie w miejscowości Strzelczyska ma siedzibę niezwykła szkoła. Strzelczyska to wioska koło Mościsk w obwodzie lwowskim na Ukrainie. To miejsce zamieszkują Polacy, mimo że od zmiany granic minęło już ponad 70 lat. Znajduje się tam polska szkoła – dar Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ona nagrodą dla mieszkających tam rodaków za pielęgnowanie polskości w najmroczniejszych czasach komunizmu. Otwarta została w 2003 roku. Jest to 9-klasowa szkoła z polskim językiem nauczania. Uczęszcza do niej 90 dzieci, z rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Uczą się nie tylko języka polskiego, ale też polskiej historii, geografii, kultury i tradycji. Od lat są ostoją polskości w tej części Ukrainy.
Dzięki inicjatywie prężnie działającego w naszej szkole wolontariatu uczniowie wszystkich klas przystąpili do wspólnego działania pod hasłem Dar Serca.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Siostry Kamili Sadovej i naszych młodych wolontariuszy udało się zebrać między innymi artykuły szkolne oraz maskotki.
Jesteśmy dumni, że swoją postawą nasi uczniowie udowodnili, że są wrażliwi na potrzeby innych, gotowi nieść pomoc i wsparcie oraz uśmiech koleżankom i kolegom, którzy w swoim kraju mierzą się z problemem niedostatku. Niosą także na Ukrainę przesłanie naszego wielkiego rodaka, świętego Jana Pawła II : „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim”.
Dziękujemy w tym miejscu Panu Piotrowi Szlapie, wójtowi Gminy Dobrzeń Wielki. Osobiste zaangażowanie włodarza gminy umożliwiło dostarczenie paczek dzieciom jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Ksiądz Jan Twardowski napisał:
„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości od Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie”
Te piękne słowa dedykujemy naszym Przyjaciołom w Strzelczyskach oraz wszystkim ludziom dobrej woli, dzięki którym nasz dar serca dotarł do Adresatów, dając nadzieję i pozwalając uwierzyć w dobro ludzkich serc.

Małgorzata Frącz, siostra Kamila Sadova