Czym jest tolerancja? Dlaczego jest ważna? Po co nam różnorodność?

Według Deklaracji Zasad Tolerancji z 1995 roku tolerancja to respektowanie cudzych praw               i cudzej własności, uznanie i akceptowanie różnic indywidualnych, umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych, przejawia się w szacunku, akceptacji i uznaniu. Kształtowanie postaw u dzieci i młodzieży to długotrwały proces, na który ma wpływ wiele czynników: rodzina, środowisko, szkoła, grupa rówieśnicza oraz środki masowego przekazu. Ważnym jest, aby u młodych ludzi wzbudzić takie wartości jak: prawda, odpowiedzialność, miłość, szacunek, wolność i godność człowieka.  Dnia 22.01.2019.r. uczniowie klasy IVb mieli przyjemność uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez panią Małgorzatę Grus w ramach projektu” Ośrodki Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin – program rozwoju   i profesjonalizacji usług psychoedukacyjnych i terapeutycznych dla rodzin w woj. opolskim”. Podczas tego spotkania została poruszona tematyka kształtowania postaw empatii, różnorodności grupy rówieśniczej oraz umiejętności budowania poprawnych relacji, akceptacji oraz szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka.

mgr S.Piekorz