Edukacja ekologiczna w klasach 1-3. Spotkanie pod Magicznym Drzewem Słodziaków

Wierząc, że edukacja ekologiczna w nauczaniu wczesnoszkolnym ma istotny wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego, wychowawcy klas 1-3 zorganizowali spotkanie z wyjątkowym gościem. Naszą szkołę 29 października odwiedził pan Adam Janicki – leczniczy z Nadleśnictwa Kup.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Chróścicach realizuje już po raz kolejny projekt „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, w ramach którego pragniemy inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. Uczniowie poznają opowiadania z książki „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”, uzupełniają naklejkami dzienniczki postępów czytania, biorą udział w konkursie na postać Gangu Słodziaków wykonaną z elementów nadających się do recyklingu. Każda klasa wykonała również swoje Magiczne Drzewo, które weźmie udział w ogólnopolskim konkursie.

Zajęcia z panem Adamem są kolejnym działaniem podjętym w ramach projektu. Dla dzieci było to spotkanie, podczas którego dowiedzieli się na czym polega praca leśniczego, jak możemy dbać o nasze lasy. Uczniowie podczas tego spotkania byli bardzo aktywni. Wykonali szereg zadań. Musieli wykazać się znajomością budowy drzewa, odgadnąć rodzaje drzew po ich liściach i owocach, rozwiązać krzyżówki oraz zasadzić żołędzia w doniczce z odzysku. Każde zadania było wykonane przez przedstawicieli poszczególnych klas. Po wykonaniu zadań grupy ułożyły, z otrzymanych wcześniej liter, napis LAS.

Czytanie pełni niezwykłą rolę w rozwoju dziecka, dlatego również nasz gość przeczytał fragment opowiadania o przygodach Słodziaków. Bohaterowie tego opowiadania doskonale wiedzą, że drzewa to prawdziwy skarb, „a korona takiego dębu to podpórka dla nieba”. Uczniowie po wykonaniu ostatniego zadania w sali, które polegało na  odpowiedniej segregacji odpadów, wyszli na zewnątrz, by zasadzić prawdziwe drzewo, które przywiózł leśniczy. Każda klasa zasadziła swoje drzewo. I tak wokół szkoły będą od dziś rosnąć trzy dęby – niemi świadkowie historii.

Justyna Kasprzyk-Ressel

Dorota Trojan