Jabłka, sok i ekozagroda

Dnia 17.10.2017 klasa IVA pojechała na wycieczkę w ramach projektu „Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki” do Ekozagrody „Jabłonowy Sad” w Szczedrzyku.

Po przybyciu na miejsce wycieczki uczniowie zostali przywitani przez właścicielkę Ekozagrody panią Iwonę Frasek. Na wstępie omówiła zasady bezpiecznego zachowania się podczas zajęć.

Następnie obeszliśmy gospodarstwo i zapoznaliśmy się z ciekawymi miejscami oraz ze zwierzętami na nim żyjącymi.

Po tym rozpoczęły się zajęcia w grupach. Uczniowie w pierwszej grupie roboczej szukali zwierzątek – owadów – żyjących w wodzie i obserwując je pod lupą starali się je identyfikować według podanej im instrukcji.

W drugiej grupie roboczej uczniowie budowali „hotel” dla owadów stosując materiały naturalne – drewno, słomę, źdźbła traw, glinę.

W trzeciej grupie roboczej uczniowie w „laboratorium smakowym” testowali smak, zapach i wygląd różnych soków jabłkowych.

W czwartej grupie roboczej uczniowie w „laboratorium smakowym” testowali smak i miejsce odczuwania różnych smaków na języku i na tej podstawie próbowali namalować mapę języka.

W końcu w piątej grupie roboczej uczniowie zajęli się produkcją soku jabłkowego – ustalali plan pracy, przygotowywali jabłka do uzyskania soku w prasi-wyciskarce do owoców. Na końcu degustowali wyprodukowany sok.

Po przerwie obiadowej uczniowie mogli się wykazać w bosym biegu po parkurze i trawie.

Na koniec zostały podsumowane prace wykonywane podczas zajęć.

Pogoda nam dopisała i uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni.

Monika Macioszek