Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

W listopadzie Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Chróścicach włączyła się w ogólnopolską kampanię „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W ramach tejże akcji w naszej szkole podejmowano szereg inicjatyw mających na celu uwrażliwienie młodego człowieka na ludzką krzywdę, kształtowanie postawy empatii i odpowiedzialności oraz odpowiedzialności za innych. Symbolem była pomarańczowa wstążka, którą uczniowie i nauczyciele nosili w trakcie trwania kampanii. 7 listopada odbył się w szkole dzień solidarności z osobami pokrzywdzonymi. Tego dnia uczniowie mieli w swoim ubraniu element pomarańczowy (np. apaszka, bluza itp.). Uczniom rozdano mandarynki z sentencjami promującymi zgodne życie i nawołującymi do tolerancji i przeciwdziałania agresywnym zachowaniom. Odbył się również konkurs na plakat „Żyj bezpiecznie – nie krzywdź”. Na lekcjach wychowawczych oraz lekcjach z psychologiem szkolnym odbywały się pogadanki na temat godności człowieka, jego praw. Poruszano również kwestię agresji (w tym rówieśniczej), wykonywano hasła przeciw przemocy. Finałem był „Marsz przeciw przemocy” ulicami Chróścic i wypuszczenie balonów symbolizujących prawa człowieka. Działania przeciw przemocy nie kończą się wraz z zakończeniem kampanii, ale trwać będą w naszej szkole nadal.