Lekcja Kultury i Historii własnej mniejszości niemieckiej

Dnia 18 listopada br. w ramach lekcji Kultury i Historii własnej mniejszości niemieckiej, uczniowie klasy VIa uczestniczyli w wycieczce do Opola. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję obejrzenia wystawy „Lebkuchen” / „Pierniki”. Wystawa była bardzo ciekawa, ponieważ przedstawiała tradycję wypieku pierników od najdawniejszych lat. Zwiedzanie wystawy zakończyło się pogadanką na jej temat. W dalszej części wycieczki uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej prowadzonej w j. niemieckim, na temat: „Adventsbräuche und Traditionen” / „Zwyczaje Adventowe”.  Wystawa oraz lekcja organizowane były przez Bibliotekę Austriacką w Opolu. Kolejną atrakcją dnia była lekcja biblioteczna prowadzona w j. niemieckim: „ Gespänster und Glauben in Oppelner Schlesien” /  „ Wierzenia i podania ludowe na Śląsku Opolskim, przygotowana przez Bibliotekę Eichendorffa w Opolu. Uczniowie mieli okazję wysłuchania fragmentów książki Marii Rostropowicz oraz wyrażenia w formie plastycznej swych emocji i odczuć po wysłuchaniu tekstów.

Głównymi celami wycieczki było:

– korzystanie z dóbr kultury, oglądanie wystawy „Lebkuchen” / „Pierniki”

– zwyczaje i tradycje niemieckie na Śląsku Opolskim: wierzenia i podania ludowe,
zwyczaje związane z okresem adwentu,

– uświadomienie uczniom, jak cenne jest bogactwo tradycji i podań ludowych i jak wielką wartość stanowią w życiu kolejnych pokoleń

– rozwijanie motywacji do poznawania historii i kultury niemieckiej na Śląsku Opolskim

– rozwijanie umiejętności stosowania słownictwa w języku niemieckim do opisywania tradycji ludowych

– kształtowanie właściwych postaw społecznych – właściwe zachowanie w bibliotece