Narodowe czytanie „Wesela”

2 września 2017r. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ze względu na fakt,
że inauguracja roku szkolnego odbyła się 4 września, nasza szkoła zorganizowała wspólne czytanie dramatu Wyspiańskiego 12 września.

Wesele. Dramat w trzech aktach to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety
i malarza okresu Młodej Polski –  Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic.

To wydarzenie zostało przybliżone poprzez odczytanie fragmentów utworu przez uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Czytanie zostało wzbogacone elementami inscenizacji teatralnej, m.in. poprzez wykorzystanie ludowych strojów. Największą uwagę uczniów klas młodszych skupiła postać Chochoła, który w akcie trzecim wypowiada znamienne słowa: „Miałeś, chamie, złoty róg”. Pieśń Chochoła kończąca „Wesele” została również wysłuchana w wykonaniu Czesława Niemena, będąca fragmentem filmu „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy.

W ramach akcji Narodowego Czytania otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta pamiątkową pieczęć. Na zakończenie naszego spotkania zostały opieczętowane nią książki, będące własnością uczniów i ich rodzin.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w tym wydarzeniu udział! Do zobaczenia za rok!