Obchody 100-lecia Niepodległości

14 czerwca uczniowie klas IV-VII i II gimnazjum byli na wycieczce w Byczynie i Proślicach w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Na początku zwiedzali wraz z przewodnikiem Byczynę.Przewodni opowiadał uczniom o losach miasta, oprowadzał ich po zabytkach architektury miejskiej i sakralnej. Uczniowie mogli zobaczyć inscenizację bitwy pod Byczyną i dowiedzieć się, dlaczego jest ona znacząca dla historii Polski. Zwiedzili też ratusz.Mogli zasiąść w sali obrad i poczuć się jak radni miasta. Nie lada atrakcją była wieża widokowa, z której rozciągał się przepiękny widok na Byczynę i okolice. Po zwiedzaniu miasta uczniowie pojechali do Pałacu w  Proślicach,gdzie mogli poczuć się jak książęta czy damy dworu. Zgodnie ze szlacheckim zwyczajem odtańczono poloneza,następnie udano się na posiłek.Po obiedzie czekała uczniów niespodzianka. Musieli odnaleźć skarb ukryty w Pałacu na podstawie szczątkowych informacji i wskazówek. Dzięki współpracy wszystkich oraz determinacji skarb został odkryty w zawrotnym tempie, a mroczne tajemnice pałacu szybko wyszły na jaw. Na zakończenie uczniowie zmagali się z quizem historycyzm – musieli rozpoznać postacie,które związane były z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Po niezapomnianych wrażeniach uczniowie udali się w drogę powrotną do Chróścic zostawiając za sobą pałac ze swoimi tajemnicami. Być może jeszcze kiedyś zechcą tam wrócić i odkryć nowe zagadki.