Warsztaty dziennikarskie

Echo Gmin odwiedziło III klasę PSP w Chrościcach, zaproszone przez wychowawczynię Dorotę Lewandowską-Jaroń, aby opowiedzieć uczniom o specyfice pracy dziennikarskiej.

Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, dzieciaki wykazały sporą cierpliwość podczas słowotoku redaktora i całkiem niemałą wiedzę o tym, kto to jest dziennikarz, czym się zajmuje, o czym pisze i jakie są jego narzędzia pracy. Ale najciekawiej zrobiło się, kiedy dzieciaki dostały zadanie do wykonania, bo teoria, teorią, ale praktyka uczy najlepiej i jest znacznie ciekawsza od przynudzania belfra. Zadanie polegało na zaimprowizowaniu scenki przedstawiającej dziennikarza przeprowadzającego wywiad ze znaną osobistością przydzieloną uczniom w drodze losowej. Wśród bohaterów wywiadów były gwiazdy filmowe, znani piosenkarze, youtuberzy, twórcy pokemonów, modelki, sportowcy itp. Uczniowie w parach podzielili się rolami i przygotowali do odegrania przed klasą krótkiej improwizacji. Oczywiście każdy dziennikarz po zakończonym wywiadzie pstryknął swojemu rozmówcy zdjęcie. Wszystkim poszło wyśmienicie, zwłaszcza że była okazja, aby odegrać swoje scenki po dwa razy, zamieniając się rolami. Zdjęcia też wyszły po mistrzowsku, gwiazdy fachowo pozowały, a dziennikarzom udało się uchwycić postaci, bez obcinania niektórych części ciała. Każda kolejna scenka dodawała aktorom odwagi, pojawiało się więcej pytań i odpowiedzi też były coraz obszerniejsze. Z zaprezentowanych scenek, przy pewnym dopracowaniu, mogłyby powstać ciekawe wywiady. Może w klasie III rośnie przyszły dziennikarz, który kiedyś zasili nasze szeregi? Kto wie… Może któryś z uczniów połknie dziennikarskiego bakcyla ku naszej uciesze. Właśnie dlatego warsztaty z dziennikarstwa w klasie III zakończyły się ogłoszeniem konkursu na najciekawszy wywiad przeprowadzony z dowolną postacią. Z koleżanką, mamą, babcią, z osobą, która wydaje się interesująca. Jeśli któryś z uczniów podejmie rękawicę, zmierzy się z zadaniem i wykona go po mistrzowsku (oczywiście stosownie do swojego wieku i możliwości), zostanie przez nas nagrodzony, a jego praca wraz ze zdjęciem opublikowana na łamach naszej gazety.

Pani Dorocie Lewandowskiej-Jaroń dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie, a uczniom za kreatywną współpracę i mnóstwo pozytywnych wrażeń.

cyt. za “Echo Gmin”, autor Bernadetta Kampa