Wyjazd do Auschwitz-Birkenau

21 lutego 2019 roku razem z opiekunami: Panią Donatą Bieniek, Panią Małgorzatą Samson oraz Panią Małgorzatą Frącz udaliśmy się autokarem do Muzeum Auschwitz –Birkenau. Celem wyjazdu było zapoznanie z historią obozu, w którym w czasie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali w bestialski sposób ponad milion ludzi różnych narodowości: Polaków, Żydów, Romów, Ukraińców, Rosjan i innych. Aby wprowadzić nas w tematykę, nasi nauczyciele przeprowadzili w ostatnim czasie
okolicznościowe lekcje historii i języka polskiego, dzięki czemu wiedzieliśmy, co zastaniemy na miejscu. Po dotarciu do celu razem z miejscowymi przewodnikami: Panem Markiem i Panią Barbarą wkroczyliśmy do obozu przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei”. Następnie udaliśmy się do bloku pełniącego funkcję więzienia, gdzie wysłuchaliśmy przejmującej historii ojca Maksymiliana Kolbego.
Podczas zwiedzania zobaczyliśmy również ścianę straceń, gdzie zapaliliśmy symboliczny znicz. Wstrząsające wrażenie wywarła na nas ekspozycja zawierająca przedmioty codziennego użytku zamordowanych więźniów. Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie dawnego obozu Birkenau, który powstał na terenie wysiedlonej wsi. Tam stanęliśmy na rampie, na której dokonywano selekcji więźniów przywożonych do obozu z terenu niemal całej Europy. Na zakończenie nasi przewodnicy zaprowadzili nas do baraku
dziecięcego. Usłyszeliśmy tam słowa pochwały pod adresem naszym, rodziców i nauczycieli, ponieważ w czasie pobytu na terenie obozu cały czas zachowywaliśmy należytą powagę i okazywaliśmy szacunek ofiarom tego miejsca. Wycieczka była ważną lekcją w naszym życiu. W naszych sercach już do końca pozostaną wyryte słowa: „Wiele jeszcze zostało do zrobienia. I długa droga przed człowiekiem. Ale jedno wydaje mi się pewne: Niezależnie od wszystkiego, na wskroś i wbrew, głosy ofiar nie zamilkną i ziemia ich krzyku nie ukryje. To, co było przedtem, nie wróci, ale czas po Zagładzie nigdy już nie będzie czasem błogiej niewinności. Tego Miejsca, jako sumienia Europy i Świata, nie będzie już nigdy można ominąć, uciszyć, wymazać. Ta ziemia nosi w sobie krzyk ofiar. I go nie skryje.”

aut. Małgorzata Frącz