Zimowe eksperymenty z wodą, śniegiem, lodem i kolorami w kl. 1

Na śniegu można się bawić i śnieg można badać. I dziś o jednym i drugim.

Każda przeprowadzona zabawa badawcza niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co w rezultacie wspiera proces uczenia się. Najlepiej zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie.

Tegoroczne obfite opady śniegu zachęciły dzieci do wnikliwych obserwacji przyrodniczych. Pierwszaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci między innymi badały

1.Co tonie, a co pływa; co się w wodzie rozpuszcza, a co nie

1. W jakich stanach skupienia występuje śnieg?
  2. Czy śnieg jest naprawdę czysty?
  3. Czy śnieg może być kolorowy?

Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom zdobyły odpowiedzi na nurtujące je pytania. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, w ramach relaksu, ulepiły bałwana a nawet trzy.

Zabawy z wodą, śniegiem, lodem bardzo podobały się małym odkrywcom i zaowocowały  zorganizowaniem podobnych zabaw w domu !

Jestem przekonana, że to nie koniec naszych eksperymentów i badań…

wychowawczyni Dorota Lewandowska- Jaroń