Młodzi głosują

24 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dzień wyborów poprzedziła kampania wyborcza i informacyjna. Liderzy projektu “Młodzi głosują”, uczniowie klasy VIII i 3 gimnazjum od poniedziałku 20 maja przeprowadzili w szkole sondaż, co uczniowie wiedzą na temat Parlamentu Europejskiego, czy warto głosować. W sondażu 60% uczniów zadeklarowała chęć przystąpienia do wyborów. Młodzi liderzy przygotowali plakaty nawołujące do głosowania, uświadamiające potencjalnych wyborców, jak ważny jest ich głos. Pojawiły się informacje na temat partii wystawiających swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Celem nie była agitacja i nawoływanie do głosowania na konkretna partię, ale poinformowanie, kto startuje i z jakim programem. Jednocześnie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i historii odbyły się pogadanki na temat Unii Europejskiej, miejsca Polski w jej strukturach i samych wyborów. 24 maja uczniowie tłumne przystąpili do głosowania. Mogli się poczuć, jak na prawdziwych wyborach. każdego ucznia wylegitymowano,musiał też sam złożyć podpis na liście uprawnionych do głosowania, nim otrzymał kartę. Po czym mógł się udać do urny i oddać swój głos. Frekwencja wyniosła 73%. Liderem okazała się być partia Prawo i Sprawiedliwość.Tuż za nią ex aequo miejsce drugie zajęły Wiosna i Koalicja Europejska. Kolejno – Konfederacja, Kukiz’15 i Lewica Razem. Projekt “Młodzi głosują” miał na celu propagowanie postawy obywatelskiej, wdrożenie do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznych  i kształtowanie postaw patriotycznych. Nasza szkoła zajęła w projekcie “Młodzi głosują” drugie miejsce w województwie opolskim i dwudzieste czwarte miejsce w Polsce (co na 471 szkół jest nie lada sukcesem).

Wyniki szkolnych wyborów do Parlamentu Europejskiego

Uprawnionych do głosowania: 141 osób