Powstańców Śląskich 1

46-080 Chróścice

+48 77 469 53 34

sekretariat@szkolachroscice.pl

Godziny otwarcia

Kliknij tutaj

Sfera sacrum w poezji, czyli o zmaganiach konkursowych

W majowych nastrojach i wiosennej scenerii odbył się III Wojewódzki Konkurs Recytatorski “Sacrum w poezji”. Konkurs był podzielony na dwie części. Pierwsza z nich miała formę przesłuchań uczestników, którzy prezentowali po dwa przygotowane wiersze. Druga część finałowa pozwoliła na odsłonę zwycięzców.

Zwycięzcy w kategorii  kl.4-6 SP:

I miejsce – Malwina Linkowska – PSP nr 1 w Brzegu

II miejsce – Piotr Kudyba – PSP nr 20 w Opolu

III miejsce – Emily Przybyła – PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim

Zwycięzcy w kategorii kl.7 oraz gimnazjalne:

I miejsce – Natalia Hocwik ZSP w Kup

II miejsce – ex aequo: Natalia Giza – PSP w Chróścicach oraz Dominika Czaja – PSP w Krośnicy.

W tym roku w skład jury weszły:

Pani Teresa Bachleda-Kominek -od najmłodszych lat pisze wiersze, bajki, krótkie scenki teatralne, jasełka. Jej utwory są często prezentowane przez dzieci i młodzież podczas gwarowych konkursów recytatorskich, a zwłaszcza podczas Konkursu Poezji i Gawędy Podhala organizowanego w szkole na Cyrhli. Jest autorką kilku tomików, m.in. „Bukowy Listecek”, który jest zbiorem poezji pisanej gwarą oraz językiem literackim. Na konkursie pojawiła się w tradycyjnym stroju podhalańskim.

Obradom jury przewodniczyła pani Adriana Jarosz – poetka i pedagog. Autorka tomików poetyckich: „Rozdrożami”, „Niebo pachnące sianem” oraz wydanego w tym roku tomiku „Modlitwy malowane trzciną”. Autorka tekstów poetyckich w albumie fotograficzno-poetyckim „Rogalik”. Utwory pani Adriany Jarosz ukazały się w wielu antologiach, almanachach i czasopismach poświęconych literaturze i kulturze polskiej. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Nominowana do nagrody Perła Roku 2014 powiatu strzeleckiego oraz do nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2017.

W ocenie uczestników pomogła również pani Barbara Lach – aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Pani Barbara Lach posiada ogromny dorobek sceniczny, na który składa się przygotowanie wielu dobrych i ciekawych ról, które zachwycają i wzruszają. Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: w 2005r. – Złota Maską – nagrodą marszałka województwa opolskiego za rolę „Matki” w przedstawieniu „I odsłoniłam noc” wg Hansa Christiana Andersena, w 2008r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2015r. – nominacja do nagrody Złotej Maski w kategorii najlepsza aktorka za rolę Ośmiornicy w spektaklu pt. „Liściki na wiatr”. Dla pani Barbary Lach dzieci są najważniejszymi widzami i z myślą o nich działa charytatywnie, organizuje spektakle z podopiecznymi Domów Dziecka oraz przygotowuje akcje na rzecz chorych dzieci z opolskich szpitali.

Nie zabrakło również artystycznego akcentu w wykonaniu uczniów chróścickiej szkoły. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pomysłodawczyni i organizatorka Justyna Kasprzyk-Ressel, nauczycielka języka polskiego.

 

Skip to content