11 Listopada

„Były narody, które się pyszniły, że otrzymały niepodległość za darmo. W ich oczach było to
dowodem zręczności politycznej. Nie w polskich oczach. Od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej chcemy odbierać co nasze własnym przede wszystkim wysiłkiem. Drogo nas to często kosztuje. Ale bez tego nie bylibyśmy Polakami. Mamy swoja dumę i czujemy, że jest
ona niemała wartością.” Andrzej Pomian 15 listopada, jak co roku, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Żyjemy w czasach, gdzie bliski nam naród walczy o swoją wolność i suwerenność, przypominając, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze. To przenosi nas pamięcią w okres 123 lat, kiedy Polski nie było na mapach Europy i świata. Jednak wieloletnia niewola nie spowodowała, że zapomnieliśmy, kim jesteśmy, jakim językiem się posługujemy, jaka jakie są nasze: tradycje, kultura i historia. Uczniowie klasy VI w towarzystwie dzieci z klas II przypomnieli zebranym w szkolnej sali gimnastycznej koleżankom i kolegom, jak Polacy walczyli z zaborcami, ile musieli tej walce poświęcić, łącznie z daniną krwi. Historia narodowowyzwoleńczych powstań przeplatana była patriotycznymi, które nadały naszej szkolnej uroczystości wyjątkowego wymiaru. Momentem wielkiego wzruszenia było odtworzenie nagranego w Ukrainie przez Siostrę Kamilę z jej podopiecznymi montażu słowno-muzycznego dotyczącego odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
W tym miejscu chcę szczególnie podziękować Paniom: Dorocie Trojan za przygotowanie
przepięknej oprawy muzycznej, Martynie Nartowskiej za przygotowanie dekoracji i fotorelację,
Małgorzacie Samson za obsługę techniczną. Jestem wdzięczna Filiop0wi Cossbau oraz
Nikodemowi Włodarczykowi za obsługę sprzętu oraz wszystkim uczniom klasy VII za
przygotowanie miejsc siedzących w sali.

Małgorzata Frącz