Asy Internetu

11 lutego, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się Konferencja Asów Internetu organizowana przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. Nasz szkoła również wzięła udział w tej konferencji i przystąpiła do programu edukacyjnego Asy Internetu,który uczy dzieci jak eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak być dobrymi obywatelami w internecie. Do udziału w pierwszej części konferencji zaproszeni zostali uczniowie i uczennice z klas 5-7 szkół podstawowych.Specjalnie dla nich trenerki i trener Asów przygotowali interaktywne warsztaty wokół wartości programu : Rozsądku, Uważności, Siły, Życzliwości i Odwagi. Do tego dodano pełne inspiracji filmy z akcji społecznych wokół bezpieczeństwa w sieci i wartości programu, przygotowane przez zespoły uczniowsko – nauczycielskie z całej Polski.O Życzliwości mówił Kamil Śliwowski, o Odwadze-trenerka Iza Meyza, o Sile – Iwona Cugier. Wspaniałe lekcje – o rozsądku i uważności – poprowadziły także Barbara Krywoszejew i JoannaStompel. Wszystkie poruszane treści dotyczyły działań i zachowań w sieci.Uczniowie uzyskali wiedzę na powyższe tematy w sposób nowatorski i niezwykle interesujący. W ramach programu uczniowie dowiedzieli się m.in.jak:

●udostępniać z głową treści i informacje o sobie

●nie dać się nabrać internetowym oszustom

●chronić swoje sekrety używając silnych haseł

●być życzliwym i reagować na niewłaściwe zachowania internautów

●rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafimy w internecie na coś niepokojącego.

Na lekcjach informatyki co roku poruszamy takie tematy z okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Bezpiecznego Internetu. Jednakże w tym roku lekcje na w/w tematy przybrały nieco inny charakter dzięki udziałowi w projekcie Fundacji Szkoły z Klasą.Nie wszystkie klasy mogły obejrzeć całą konferencję, ale dzięki dostępności filmów z tej konferencji będą mogły nadrobić to na kolejnych lekcjach informatyki z tego zagadnienia.

Koordynator projektu Liliana Kupisińska