Doradztwo w terenie

W piatek 13.05, klasa 7b , wraz z nauczycielem doradztwa Małgorzatą Samson, wybrała się do gospodarstwa rolnego Państwa Bernat, aby poznać specyfikę pracy rolnika od strony praktycznej. Dzieki uprzejmości pani Klaudii Bernat młodzież miała okazję dowiedzieć się jak wygląda typowy dzień pracy w tym zawodzie, o tym, że praca na roli nie jest łatwa ani lekka. W sezonie trzeba wstawać przed świtem i pracować nieraz do późnej nocy. Rolnik musi znać się na chemii, wiedzieć, jaką budowę mają grunty w  gospodarstwie i jakich składników potrzebują do wzrostu rośliny, które są uprawiane, musi wiedzieć, jakie są rodzaje nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, które wolno stosować w rolnictwie oraz potrafić prawidłowo je dawkować i odpowiednio rozprowadzać na polach. W tym zawodzie niezbędna jest też biologia, gdyż trzeba świetnie znać gatunki roślin uprawnych, ich właściwości i potrzeby, wiedzieć, które mogą, a nawet powinny rosnąć obok siebie, bo np. nawzajem chronią się przed szkodnikami, a których nie należy sadzić na sąsiednich polach, ponieważ np. choroby groźne dla jednego gatunku zagrażają też drugiemu. Uczniowie mogli również obejrzeć  maszyny i urządzenia rolnicze używane na codzień w pracy na roli.

Małgorzata Samson