Jestem Chróściczaninem

W obecnym roku szkolnym jest realizowany w naszej szkole projekt edukacyjny „Jestem Chróściczaninem”. W ramach Projektu uczniowie w różny sposób poznają naszą miejscowość oraz ciekawych ludzi, mocno z Chróścicami związanymi, którzy w różny sposób angażują się na rzecz naszej miejscowości. Jedne z  zajęć świetlicowych odbywały się w terenie, w miejscu można powiedzieć historycznym dla Chróścic, mianowicie na „Złotym Rogu”. Tam nauczycielka Irena Weber opowiedziała dzieciom o historii tego miejsca oraz o obecnej roli, jaką to miejsce pełni. Jest to nie tylko mały plac rekreacyjno-wypoczynkowy ale również plac, na którym upamiętniona jest współpraca naszej gminy Dobrzeń Wielki ze szwajcarskim miastem partnerskim Wil.

Dodatkowo wycieczka była okazją do spotkania z panią Martą Weber, miejscową twórczynią ludową. Pani Marta opowiedziała dzieciom w ciekawy sposób o dekoracjach, jakie w tym miejscu są stawiane w różnych porach roku. Dzieci podziwiały misternie wykonaną i bardzo bogato zdobioną koronę wielkanocną. Pani Marta wykonuje wiele ozdób, a jej prace plastyczna są prezentowane w Chróścicach przy różnych okazjach. Jesienią na pewno wybierzemy się podziwiać korony żniwne.

Przekazywanie dzieciom „żywej historii” jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy zachować kontynuację  naszych tradycji na przyszłe lata.

Koordynator świetlicy szkolnej
Irena Weber