Magia ziół

W dniu 8.02.2024r. , uczniowie klas 4 -7  mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w fascynującej prelekcji na temat ziół, prowadzonej przez przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim, Gabrielę Kollmann.

Gabriela Kolimann, pasjonatka zielarstwa i tradycji wiejskich, zaprezentowała uczniom bogactwo i różnorodność ziół, które od wieków odgrywają istotną rolę w medycynie naturalnej oraz kuchni. Przybliżyła słuchaczom historię i tradycję związane z ziołami, podkreślając ich wartość nie tylko jako przyprawy, ale także jako naturalnych lekarstw.

W trakcie prelekcji, pani Gabrysia podzieliła się swoim doświadczeniem w zbieraniu, suszeniu i przechowywaniu ziół, przedstawiając praktyczne wskazówki, które mogą być wykorzystane w domu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie właściwości zdrowotne posiadają poszczególne zioła i jak można je wykorzystać w codziennym życiu.

Nie zabrakło także praktycznych pokazów, gdzie prowadząca zaprezentowała, jak przygotować proste herbatki z ziół czy też jak stosować je w kuchni jako naturalne przyprawy. Ziołowa prelekcja stała się nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracją do eksperymentowania z różnorodnymi smakami i aromatami.

Uczniowie mieli również okazję zadawać pytania, a Gabriela Kollmann z pasją dzieliła się swoją wiedzą, zarażając entuzjazmem do korzystania z dobrodziejstw natury. Współpraca szkoły z Kołem Gospodyń Wiejskich okazała się doskonałą inicjatywą, wprowadzającą uczniów w świat ziół i tradycji wiejskich.

Podsumowując, prelekcja była nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale również okazją do poszerzenia horyzontów i zrozumienia, jak cenne i wszechstronne mogą być zioła w naszym codziennym życiu. Dzięki tej inspirującej lekcji, uczniowie z pewnością spojrzą na zioła z nowej perspektywy, doceniając ich znaczenie i korzyści dla zdrowia i smaku potraw.

Małgorzata Samson