Triki z muzyki

23 listopada uczniowie klas 1, 2a i 2 b pojechali do Opola na warsztaty. Pierwsze z nich” Triki z muzyki” odbyły się w Muzeum Piosenki Polskiej. Były to zajęcia z muzyki i dotyczyły różnych instrumentów muzycznych. Dzieci oglądały instrumenty i dowiedziały się do jakich grup należą. Wspólnie wykonały zadanie muzyczne grając na instrumentach perkusyjnych. Wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Na zakończenie spotkania odbył się koncert przygotowany przez naszych uczniów. Wykonali oni trzy utwory na flażoletach. Pani Ola, która prowadziła warsztaty zachwyciła się grą i zaprosiła nas na ponowne spotkanie. Kolejne warsztaty „Kobiece tajemnice Karolinki” odbyły się w Archiwum Państwowym i dotyczyły strojów w jakich kiedyś chodzili Ślązacy. Uczniowie zapoznali się ze starymi fotografiami ukazującymi różnorodność strojów, a także poznali ich nazwy: jakla, kiecka, zapaska, mazelonka, anzug, galoty, żakiet, westa i woniaczka. W trakcie spotkania dzieci wykonały korale i ozdobiły chustę, która kiedyś była częścią garderoby kobiet. Na zakończenie wykonały na flażoletach utwór Poszła Karolinka do Gogolina. To było już kolejne spotkanie naszych uczniów w Archiwum Państwowym w Opolu. Po warsztatach przyszedł czas na relaks. Sprzyjająca pogoda była okazją do skorzystania z placu zabaw. Każdy uczeń otrzymał słodką niespodziankę w postaci rurki z kremem. Finałowym punktem wycieczki było wykonanie utworu na flażoletach i wspólne zdjęcie na deskach Amfiteatru Opolskiego.

Dorota Trojan