Wycieczka do kopalni

12 października 2023 roku klasy trzecie pojechały na wycieczkę szkolną do sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. O godzinie 7.15 mieliśmy zbiórkę a o 7.30 ruszyliśmy w drogę. Przyjechał po nas szary autobus, który  w środku miał czerwone zasłony I czerwono – czarne siedzenia. Podczas jazdy strasznie się nam nudziło, dlatego graliśmy w karty.  Kiedy już dojechaliśmy na miejsce pani powiedziała nam, że możemy kupić sobie pamiątkę. Wybrałam sobie mały pociąg z węglem w wagonie. Potem ubraliśmy kaski oraz strój górnika. Pan, który był naszym przewodnikiem dał nam lampki. Potem zrobił nam powtórkę z zasad bezpieczeństwa i włączył filmik o niebezpieczeństwach w kopalni. Nosiliśmy po kolei Mateusza i Alexa na noszach. Następnie wsiedliśmy do pociągu i zrobiliśmy okrążenie dokoła kopalni. Gdy wyszliśmy z niego, poszliśmy do windy i pojechaliśmy w dół. Przewodnik pokazał nam jak ściągali konie do kopalni. Potem  zapytał  nas, czy inne zwierzęta też pracowały w kopalni. Niektórzy mówili, że ptak pracował w kopalni, ale nikt nie wiedział jaki. Wtedy  pan powiedział, że to był kanarek. Potem dwójkami piłowaliśmy drewno, a następnie kopaliśmy węgiel. Mogliśmy sobie jeden kawałek węgla zatrzymać. Robert zauważył ciekawy kawałek węgla za barierą. Dosięgnął go, przy czym się ubrudził. Robert pokazał węgiel przewodnikowi, który powiedział, że to jest zwykły kamień. Po pobycie w kopalni węgla, weszliśmy do windy i pojechaliśmy na górę. Po wyjściu z kopalni poszliśmy na plac zabaw, na którym była mini trampolina, labirynt, kółko do biegania jak dla chomika i rampa. Po wesołej i udanej zabawie przyszła pani przewodnik opowiadała nam różne ciekawe rzeczy i pokazała nam jak można rozpalić ogień za pomocą szkła, pokazała gigantyczną soczewkę i jak można się porozumiewać lampami. Na koniec weszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do restauracji na obiad a po obiedzie pojechaliśmy do szkoły. Dojechaliśmy o godzinie  17.00, tam czekali na nas rodzice.

Wycieczka do kopalni bardzo mi się podobała, była bardzo ciekawa i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Chętnie pojadę tam jeszcze raz.

Luiza Stanik

Zwiedzanie kopalni

W czwartek 12.10.2023 o godzinie 7:15 moja klasa 3a miała zbiórkę w szkole, aby rozpocząć wspólnie z klasą 3b, wycieczkę do kopalni węgla „Luiza”pod opieką naszych wychowawców. Ze szkoły ruszyliśmy o godzinie 7:30 autokarem wycieczkowym. Kiedy dotarliśmy na miejsce, weszliśmy do budynku kopalni i od razu mieliśmy czas na kupienie pamiątek. Kiedy przyszedł górnik kazał nam założyć kaski, odpowiednie stroje. Poszliśmy po latarki. Odpowiednio przygotowani rozpoczęliśmy zwiedzanie kopalnie. Na samym początku pan pokazał nam krótki film o pracy górniczej. Następnie zjechaliśmy windą pod ziemie . Mieliśmy
przyjemność własnoręcznie piłować drewniane belki, kilofem wydobyć trochę węgla oraz wsiąść do kolejki górniczej. Na koniec bawiliśmy się w parku Czterech Żywiołów, tam biegaliśmy po labiryncie. Do szkoły wróciliśmy ok. godziny 17:00. Wycieczka była udana i bardzo nam się podobało. Poznaliśmy wiele ciekawostek o pracy i życiu

Milena Lizoń
Kopalnia Luizy 12.10.2023r.

Wycieczka do kopalni węgla

12 października 2023r. klasy trzecie pojechały na wycieczkę do sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Na początku poznaliśmy bardzo miłego pana Krzysia, który dał nam kaski i każdy musiał sam sobie je wyregulować. Następnie dostaliśmy specjalne ubranko górnicze, czyli spodnie, bluzę i rękawiczki. Kiedy już wszyscy byli
odpowiednio ubrani, otrzymaliśmy lampki i poszliśmy obejrzeć film, o tym jakie są niebezpieczeństwa w kopalni. Poznaliśmy dwa zwierzęta, które pracowały pod ziemią. Były to koń i kanarek. Kanarek po to, by pokazywać, ile jest dwutlenku węgla w powietrzu, a koń, żeby ciągnąć wózki z węglem. Zobaczyliśmy też jak wygląda kombajn, czyli maszyna do kruszenia węgla. Był on duży i głośny. Dostaliśmy kilofy i poszliśmy kopać węgiel jak prawdziwi górnicy. Na koniec każdy mógł zabrać swoją bryłkę węgla do domu. Po ciężkiej pracy w kopalni, udaliśmy się na pyszny obiad, a po nim w drogę powrotną do domu. To była bardzo ciekawa wycieczka. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych i cennych informacji , oraz zdobyliśmy nowe doświadczenia.

Klara Hejn klasa 3a